Reklamné odkazy:
Reklamné odkazy:

Bezpečnosť a kriminalita v Kostarike

Kriminalita

Aj keď oproti ostatným Stredo a Juhoamerickým krajinám má Kostariku nízku kriminalitu, stále je vyššia ako na Slovensku alebo v ostatných krajinách EÚ či v USA. Navyše v posledných rokoch sa kriminalistické štatistiky zhoršujú.

Treba sa pripraviť najmä na riziko drobných krádeží, avšak len výnimočne aj s použitím zbrane.

Najdôležitejšie je dodržiavať bežné turistické opatrenia, čiže minimum šperkov, nemanipulovať zbytočne veľkou hotovosťou na verejnosti (radšej použite platobnú kartu).

Po meste a najmä na predmestí hlavného mesta sa nepohybujte sám, najmä nie v noci. V takom prípade je vhodné použiť verejnú dopravu alebo taxík.

Pri cestovaní taxíkom používajte len legálne, tie sú označené žltým trojuholníkom na boku (a nastriekané jednotnou červenou alebo oranžovou farbou). Taxík by mal byť vybavený taxametrom, pri ceste použite bezpečnostné pásy.

Pokiaľ zaparkujete auto, zoberte všetky cennosti zo sebou, alebo ich aspoň nenechávajte na viditeľnom mieste. Pokiaľ ste odparkovali auto a po príchode máte prepichnuté pneumatiky, dávajte si pozor na "nezištnú" pomoc cudzích ľudí. Možno Vám ju sami prepichli aby mohli v nestráženej chvíli pri oprave ukradnúť niečo z auta.

Slovenská republika nemá v Kostarike konzulárne zastúpenie, príslušným je veľvyslanectvo v Mexiku. V niektorých prípadoch je možné využiť aj konzulárnu pomoc krajín EÚ a obrátiť sa na veľvyslanectvo krajiny EÚ v Kostarike.

Bezpečnosť

Kostarika sa nachádza na zlome zemských dosiek, čoho prejavom je niekoľko aktívnych sopiek v krajine a pomerne časté zemetrasenia. Taktiež sa treba pripraviť na poškodenie ciest počas obdobia dažďov a z toho vyplývajúce riziko pri cestách autom. Vedľajšie, ale aj niektoré cesty spájajúce väčšie miesta môžu byť bez asfaltového povrchu a v niektorých prípadoch ťažko schodné aj pre vozidlo s náhonom na všetky štyri kolesá.

Pri trávení dovolenky na pláži sa pri plávaní nevzďaľujte od brehu, morské prúdy môžu byť na Pacifickom aj Karibskom pobreží veľmi silné. V plytkej vode Vás môže prekvapiť aj náhly sklon a pár krokov ďalej už nemusíte dočiahnuť na dno. Pobrežná sráž alebo výstražné tabule sú na plážach výnimkou.

Páčil sa Vám článok? Pošlite ho na Facebook: