Reklamné odkazy:
Reklamné odkazy:

Podnebie v Kostarike

I keď je Kostarika malá krajina, v rôznych častiach krajiny je veľmi rozdielne počasie. Kostarika má tropické podnebie a nemá žiadnu skutočnú zimu. Jedinou pravidelnosťou je striedanie obdobia sucha (špan. verano) a obdobie dažďov (špan. invierno).

Vo vyššej nadmorskej výške a v Centrálnom údolí, kde sa nachádza hlavné mesto San José, počas obdobia sucha prší približne dvakrát za mesiac. Podobne je na tom severná (najsuchšia časť krajiny) a stredná časť pacifického pobrežia krajiny. Naopak na juhu pacifického pobreží prší počas celého roka len s malými rozdielmi medzi obdobím dažďa a sucha. Karibské pobrežie je výrazne upršanejšie počas celého roka, i keď aj tu je vlhkejšími mesiacmi september-február oproti zvyšku roka.

Príchod búrky do Playa Ocotal Búrkove mraky nad Playa Ocotal v provincii Guanacaste. Concina watching the coming storm by dani0010, creative commons attribution share alike

Teplota je počas celého roka stabilná, treba sa však pripraviť na rozdiely vzniknuté nadmorskou výškou. Napríklad hlavné mesto San José a okolie sa nachádza v nadmorskej výške 1150 m.n.m a teploty len málokedy presiahnu 26°C. Naproti tomu na Karibskom pobreží sa teploty pohybujú okolo 30°C, na pacifickom o 2-3°C viac. Na pobreží sa treba pripraviť na veľmi vysokú vlhkosť vzduchu, ktorá zvyšuje pocitovú teplotu. Pri výstupe na sopky, alebo vo vysoko položených častiach krajiny, napríklad úsek Pan-americkej diaľnice v kopcoch Cerro de la Muerte môže teplota klesnúť aj pod 15°.

Verano y invierno

Na pacifickom pobreží a v Centrálnom údolí je obdobie sucha od decembra do apríla, pričom na juhu sa prejaví menšími zrážkami, na severe nemusí pršať aj niekoľko mesiacov. Obdobie dažďov začína v máji a končí v novembri, i tak však dážď začína väčšinou až poobede.

Na karibskom pobreží prší takmer počas celého roka. Väčšinou je to však v poobedňajších hodinách, celodenný dážď je skôr výnimkou. Menej dažďu si užijete v mesiacoch február, marec a september, október. Naopak počas septembra a októbra sa môže vyskytnúť dážď trvajúci až niekoľko dní.

Páčil sa Vám článok? Pošlite ho na Facebook: