Reklamné odkazy:
Reklamné odkazy:

San José

Hlavné mesto Kostariky San José sa nachádza v srdci krajiny. Napriek tomu, že mesto bolo založené v roku 1738, patrí medzi najmladšie v Latinskej Amerike.

Podnebie

Mesto sa nachádza v nadmorskej výške približne 1160 m.n.m. a vďaka blízkosti k rovníku je teplota stabilná počas celého roka s nočnými minimami od 15°C po denné maximá 27°C.

Cestovanie mestom, geografia mesta

Na cestovanie v rámci mesta môžete použiť taxíky, cena začína od 450 colónov a nemala by presiahnuť 580-1160 colónov (pre cestu v rámci mesta musia používať taxameter, pri cestách mimo mesta si dohodnite cenu vopred). V prípade, že si prenajmete auto, zapamätajte si niekoľko orientačných bodov, pretože v meste veľmi často chýbajú orientačné tabule a značenia ulíc. Keď sa budete pýtať na cestu domácich, majte na pamäti, že aj keď nevedia pomôcť, často to nepovedia a pošlú vás náhodným smerom.

Ulica v centre San José Centrum San José. Calle Central of San José [Central Street] by puroticorico, creative commons attribution

Samotné mesto (a niektoré priľahlé mestá v aglomerácií) má ulice v štvorcovej sieti sever-juh a východ-západ, čo môže pomôcť pri orientácií. Domáci veľmi často používajú adresy popisným spôsobom, napr. 300 metrov južne od Banco Central, bez ohľadu, či takýto orientačný bod ešte stále existuje.

Budova divadla v San José Kostarické národné divadlo. Costa Rica's National Theatre by puroticorico, creative commons attriburion

Autobusová doprava môže byť chaotická, ale na druhej strane je veľmi lacná (napríklad 200km cesta zo San José na polostrov Nicoya nestojí viac ako 10$). Väčšina autobusov začína a končí na autobusovej stanici Coca-Cola (Mercado Coca-Cola) nachádzajúcej v bloku ohraničenom Calle 16 a Avenida 1-3.

Múzeá

Museo Oro Precolombino

Ponúka trvalú expozíciu zlatých predmetov a šperkov z obdobia pre príchodom európanov, ich význam v náboženskom živote, spôsob výroby... Súčasťou je aj Museo de Numismatica, kostarické numizmatické múzeum.

Museo Oro Precolombino www
Adresa: Under the Plaza de la Cultura, Central Avenue and 2nd Ave., 5th St., San José, Costa Rica
Tel: (506) 2 243-4202
E-mail: museoro@racsa.co.cr

Museo del Jade

(Jadeitové múzeum)

Je najväčšou expozíciou jadeitových predmetov v Amerike. Väčšina predmetov sú šperky, náhrdelníky s obdobia 300 p.n.l. až po 500 n.l.

Museo del Jade www
Adresa: prízemie sídla Instituto Nacional de Seguros na uliciach Avenida 7, Calle 9 - 11
Tel: (506) 2287-6034
E-mail.: museodeljade@ins-cr.com

Museo Nacional

Kostarické národné múzeum vystavuje predmety s predkolumbijskej éry, zlaté šperky. Prezentácia kostarickej histórie od koloniálneho obdobia po súčasnosť.

Museo Nacional www Adresa: Calle 17, medzi Avenida Central a Avenida 1 (Entre las Avenidas Central y Segunda, Calle 17, sobre la Cuesta de Moras contiguo a la Plaza de la Democracia. )
Tel: (506) 2257 1433
e-mail: informacion@museocostarica.go.cr

Museo de Arte Costarricense

výstava kostarického umenia

Museo de Arte Costarricense wwwAdresa: Calle 42 y Paseo Colon, Parque Metropolitano de La Sabana
Tel: (506) 222-7155

Museo de Insectos de la Universidad de Costa Rica

výstava exotického hmyzu

Museo de Insectos de la Universidad de Costa Rica www
Adresa: nachádza sa v univerzitnom areály Universidad de Costa Rica - Rodrigo Facio v lokalite San Pedro de Montes de Oca

Museo de arte y diseño contemporáneo

Centrum moderného umenia, modernej kultúry. Pre aktuálne výstavy alebo podujatia navštívte domovskú stránku múzea.

Museo de arte y diseño contemporáneo www
Adresa: Avenida 3 a Calle 15-17 (Centro Nacional de la Cultura, Antigua Fábrica Nacional de Licores. Avenida 3, Calle 15/17)
Tel: 506) 2257 7202 / 2257 9370

Bezpečnosť

I keď sú Kostaričania prívetivý, štatisticky je v Kostarike vyššia kriminalita ako na Slovensku v Českej republike či v USA. Je dobré používať zdravý rozum, vyhýbať sa zaostalým štvrtiam, nemanipulovať sa veľkou hotovosťou na ulici, vyhýbať sa nočným prechádzkam mestom (na presun použite taxík.)

Legálne taxíky majú (zvyčajne) na dverách veľký žltý trojuholník. Keďže v poslednej dobe bolo medializovaných niekoľko prípadov lúpeží v nelegálnych taxíkoch, je viac než vhodné používať len legálne taxi služby.

Páčil sa Vám článok? Pošlite ho na Facebook: