Reklamné odkazy:
Reklamné odkazy:

Sopky

Kostarika sa nachádza na styku dvoch tektonických platní, ktorý tvorí súčasť pacifického Ohnivého kruhu. Práve dávna sopečná aktivita je zodpovedná za kilometre dlhé pláže s čiernym pieskom.

V regióne Guanacaste sa nachádzajá sopečný komplex Rincón de la Vieja Volcano a ďalej sopky Volcán Orosí, Volcán Miravalles, Volcán Tenerio a blízky Volcán Arenal. V strednej časti krajiny sú to Volcán Poás, Volcán Barva, Volcán Irazú a meďaleký Volcán Turrialba. V regióne Talamanca sa nachádza jediná, aj to v súčasnosti neaktívna, sopka El Viejo. Z uvedených medzi najznámejšie patria Arenal, Poás a Irazú.

Arenal (Volcán Arenal)

Sopka Arenal a jazero Arenal Pohľad na sopku Arenal, v popredí jazero Lago Arenal. Arenal Volcano by Christian Haugen, creative commons attribution

Arenal patrí medzi desiatku najaktívnejších sopiek sveta. Majestány sopečný kúžeľ sa týči do výšky 1700 m.n.m.. Po dlhé storočia bol považovaný za vyhasnutý, až kým v roku 1968 nezničil blízke mestečko Tobacón. Odvtedy takmer neustále ukazuje svoju silu, ktorá najmä v noci vytvára impozantné prírodné divadlo. V okolí sopky vyviera množstvo horúcich prameňov.

Na úpätí sopky sa nachádza jazero Arenal (Lago Arenal), ktoré vzniklo postavením priehrady v roku 1979 na mieste omnoho menšieho jazera.

Nočný pohľad na erupcie sopky Arenal Nočný pohľad na erupcie sopky Arenal. Arenal by Clearly Ambiguous, creative commons attribution

Poás (Volcán Poás)

Sopečné jazero v krátery sopky Poás Sopečné jazero v krátery sopky Poás. Costa Rica 2005 (16) by Philippe Guillaume, creative commons attribution

Poás je najprístupnejšou sopkou v krajine. Nachádza sa len asi hodinu a pol jazdy od hlavného mesta San José. Autom sa dá dostať až k vrcholu sopky, kde sa nachádza turistické centrum. Okolo kaldery je niekoľko značených chodníkov. V krátery sa nachádza sopečné kysele jazero, ktoré mení farby od mliečnej po svetlo zelenú. Rastliny a stromy v širšom okolí vrcholu sú poznačené kyslými dažďami zo sopečných výparov. Kvôli častej sopečnej aktivite si vopred overte, či je možný výstup.

Irazú (Volcán Irazú)

Zelené jazierko v krátery sopky Irazú Zelené jazierko v krátery sopky Irazú. Irazu Crater 3 by Fred Hsu, creative commons attribution

Sopka Irazú sa vypína nad mestom Cartago, len asi 35 kilometrov východné od San José. Na vrchol vedie cesta, kde sa nachádza turistické centrum. Vstupný poplatok je 7$. Na dne jedného z kráterov sa nachádza zelené sopečné jazero Diego de la Haya. Počas niektorých dní je z vrcholu vidieť Pacifický aj Atlantický oceán.

Páčil sa Vám článok? Pošlite ho na Facebook: